reportáž: Víkend v papírně 2011

Ruční papírna Velké Losiny

Jak jsme se již dříve dozvěděli, ve Velkých Losinách kdesi v jesenických horách stojí světový unikát – ruční papírna, kde se papír vyrábí nepřetržitě více než 400 let. Jeho výroba nebyla přerušena ani za 2. světové války, ani v dobách normalizace a dokonce, což je nejspíš největší překvapení, ani po nástupu kapitalizace a především přílivu zahraničního kapitálu do našich zemí.

 

skákací hrad

Letošní Víkend v papírně byl opravdu vyjímečný. Než si ale řekneme čím, podíváme se na tradiční atrakce. Aby jste zajistili vysokou návštěvnost akce, musíte připravit program především pro děti. A především tzv. doprovodný program, který přímo nesouvisí s tématem akce – nesmí tudíž chybět malování na obličej a hlavně skákací hrad. Musíte ale zabavit i jejih rodiče, takže stánek rodinného pivovaru, který se nejmenuje Václav, je logická volba.

lukostřelba

Pro ty zvídavější, kteří našli palouček až úplně dole a vzadu, byla nachystaná lukostřelba. Také místní jezdecký klub připravil projížďky pro děti na svých koních. Jenže jakmile jeden z nich spatřil ty davy dětí, které se na něj sápaly, splašil se a nezbylo, než ho odvést zpět do stájí. Nával na zbylého koně tudíž opadl, protože čekat 40 minut na dvouminutovou jízdu ty malé děti prostě nevydrží.

výroba papíru

Mezi atrakce související s tématem akce, tj. s výrobou a zpracováním papíru, patřila mj. zvýhodněná ekurze provozem ruční papírny, výroba deníčků, potisk rytými raznicemi, kaligrafický popis a pochopitelně nejdůležitější vlastnoruční výroba ručního papíru. Byly k dispozici také různé grafické techniky, voskování a – skládání papíru neboli origami.

Eric Joisel: malý čert

Před lety jsem zde již na stejné akci byl. Překvapilo mě, že všechny modely, které jsem tu posledně zanechal, byly stále pečlivě uložené a zcela netknuté. Také jsem některé rovnou použil na výstavu. Pomocnicí na skládání mi byla sestra mé tehdejší pomocnice. Dozvěděl jsem se, že všichni z Velkých Losin mají první brigádu v papírně. Také jsem zjistil, že region je malý a všichni chodí na pravidelně na stejné akce. Potkal jsem tam tedy znovu ty samé lidi, se kterými jsem před čtyřmi lety skládal bustu čerta od Erica Joisela. Radostně jsme zavzpomínali a pochopitelně si složili něco dalšího.

flašinetáři

To nejdůležitější a nejzvláštnější na celé akci ale byla přítomnost hostů z nedalekého velkolepého mezinárodního setkání flašinetářů. Jsou věci, kterým stále nemohu uvěřit – flašinetáři z celého světa skutečně pravidelně jezdí do nějaké zapadlé vsi v Jeseníkách, kam se v zimě ani rolbou nedostanete. A byli tak laskaví, že přijeli i do Ruční papírny a několik hodin nám hráli pro radost. Měli jsme možnost seznámit se s různými typy flašinetů, o kterých většina z nás nemá ani ponětí. Tato tečka udělala celou akci opravdu velice exkluzivní.

Fotografie z celého víkendu naleznete v galerii akcí – Víkend v papírně 2011.

This entry was posted in Novinky, Události. Bookmark the permalink.

Napsat komentář