Severoamerická prérie

Při přípravě největší výstavy origami v České republice, která právě probíhá v Muzeu Českého krasu v Berouně, nás s bratrem napadlo, že bychom mohli blíže představit jednotlivé expozice. Původní myšlenku, způsob realizace, jejich historický vývoj apod. Některé expozice toho mají opravdu hodně za sebou. Začneme expozicí snad nejstarší – pižmoni.

SEVEROAMERICKÁ PRÉRIE

ideový záměr: Ondřej Cibulka

V roce 2007 proběhla ve Smíchovské knihovně výstava origami pořádaná ČOS. Bylo to poprvé, co se její členové rozhodli společně skládat vybrané modely pouze pro účely origami výstav. Příčiny musíme hledat na výstavě v městském muzeu v Kolíně o rok dříve, neboť kolínská výstava jasně ukázala, co vhodné vystavovat je (velké modely, souborné expozice) a co vhodné vystavovat není (množství drobných modelů na jedné polici).

S myšlenky na tuto instalaci přišel Ondřej Cibulka, když mu jeho bratr ukázal prvního pižmoně podle návodu Japonce Kawahaty. Jednou z jeho nejoblíbenější dětských knížek totiž byla vzácná obrazová encyklopedie ze života zvířat, kde byl také výjev severoamerické prérie s pižmoni seřazenými do kruhu, aby se ubránili dotírajícím vlkům. Ihned pojal myšlenku poskládat jich víc a vytvořit takové kolo.

Samotné modely jsou neméně zajímavé. Jedná se totiž o jedno z prvních použití vrstevnatého papíru u nás, vrchní vrstvu navíc tvoří morušový papír (dnes učeně zvaný unryu), který ještě podtrhuje celkový dojem chlupatých zvířátek. Na rozdíl od nynější obvyklé praxe nejsou papíry slepeny, ale pouze volně na sebe položeny. Drží tedy na sobě jen díky zaskládání. Aby byl dojem úplný, poskládala Petra Stojčenková celou smečku vlků podle návodu pana Boudiase. Ta si však již jednotlivé vrstvy papíru předem slepila, tak jak to běžně činí vyspělí origamisté dnes.

pižmoň

Autor modelu: Fumiaki Kawahata
Interpretace: členové ČOS pod vedením Radima Cibulky

smečka vlků

Autor modelu: Christophe Boudias
Interpretace: Petra Stojčenková

Tráva

Autor modelu: František Grebeníček
Interpretace: Ondřej Cibulka

Poznámka: Protože prérie má být jak náleží vyprahlá, v berounské expozici jsme si nad ni dovolili zavěsit modulární kouli, která má představovat sálající slunce.

modulární koule

Autor modelu: Tomoko Fuse
Interpretace: Marcela Buřilová, 365 jednotek jednotek

V následující minigalerii můžete shlédnout všechny příležitosti vystavování expozice pižmoňů. První proběhlo na zmiňované výstavě ve smíchovské knihovně, zatím poslední letos (2012) v Berouně.

This entry was posted in Expozice, Novinky. Bookmark the permalink.

Napsat komentář