Reportáž: Vernisáž výstavy v Kladně 2012

Ve čtvrtek 21. června 2012 proběhla ve Sládečkově vlastivědném muzeu v Kladně vernisáž výstavy origami s názvem „Moderní origami“. Co bylo na vernisáži připraveno a jak vlastně výstava dopadla?

V muzeu jsme měli k dispozici čtyři vysoké a dvě nízké vitríny, do kterých se podařilo nainstalovat reprezentativní průřez soudobým origami v České republice. Přehlídka obsahuje nejen interpretační zpracování modelů z celého světa, ale především autorskou práci českých origamistů.

Instalované jsou vynikající expozice Františka Grebeníčka, Míti Bláhové, Petra Stuchlého a dalších. Exkluzivně jsou na této výstavě také k vidění originální modely proslulého kanadského origamisty Josepha Wu. Součástí jeho expozice je také zajímavá ukázka, jak vzniká komplexní model. Vidět můžete složený základ na fénixe, rozložený arch takového základu, kde je vidět množství a rozložení jednotlivých skladů, a nakonec pochopitelně hotový model, dokonce ve dvou provedeních – originál od Josepha Wu a jeho rekonstrukce ze základu, kterou provedl Ondřej Cibulka.

Přibližně po hodince povídání o výstavě a krátké diskuzi začali návštěvníci skládat podle připravených návodů. Většina si chtěla složit jeřába a když se ukázalo, že je příliš složitý, vrátili jsme se k základům – ryba, masu box aj. Při hovoru o fénixovi a metodě box-pleating došlo na malou ukázku, jak metoda funguje a nakonec i na složení základu na fénixe.

Výstava se velice líbila a všem doporučujeme její návštěvu!

This entry was posted in Novinky, Události. Bookmark the permalink.

Napsat komentář