Hračkobraní 2013

Druhý týden v červenci, zámek v Kamenici nad Lipou, Hračkobraní – festival hraček z přírodního materiálu má úspěšně za sebou osmý ročník. Na nádvoří zámku a v zámecké zahradě byl připraven pestrý program nejenom pro děti. Nechybělo navlékání korálků, malování hrnečků a keramiky, malování na trička, šití, slámování, výroba žonglovacích míčků a další. Nechybělo ani origami, které si mnoho návštěvníků Hračkobraní oblíbilo a mnoho z nich se sem každý rok vrací.

I letos se nejvíce skládaly modulární modely. Největší úspěch měla Sonobe krychle a otevřená krychle od Tomoko Fuse. Tradičně velmi oblíbený byl i kroužek od Matte Pedersena a také hvězdy různých tvarů. Většinu návštěvníků nejvíce zaujaly modulární dvacetistěny, většinu z nich ale od skládání odradily dvě hodiny práce. Přesto se každý den našel alespoň jeden odvážlivec, který si toto pěkné těleso odnesl domů. Po modulárním origami měl největší úspěch mimozemšťan od Riki Saita. Ze zvířátek byla nejoblíbenější jednoduchá skákací kobylka, myš a moucha. Složilo se i několik koček, motýlů, veverek a sov.

Osmý ročník Hračkobraní navštívilo několik tisíc lidí. Mnoho z nich se na vlastní ruce přesvědčilo, že origami může být jednoduché, zábavné a pro všechny. Důkazem toho je šestiletý Honza. V dílně se objevil každý den a pokaždé se naučil něco nového. Díky své píli a odhodlání zvládnul i náročnější modely, včetně dvacetistěnu. Devátý ročník Hračkobraní se uskuteční opět za rok v Kamenici nad Lipou.

Josef Sova

 

 

This entry was posted in Novinky. Bookmark the permalink.

Napsat komentář