Portrét: Toyoaki Kawai

Toyoaki Kawai by jedním z prvních Japonských origamistů Sosaku Origami, nového stylu kreativního skládání, který se začal rozvíjet v polovině padesátých let (dvacátého století, 1950–60). Akira Yoshizawa sám rozvíjel tento styl mnoho let, ale do povědomí široké veřejnosti vstoupil až v roku 1952, publikováním svých modelů Japonského zvěrokruhu v obrázkovém časopisu Asahi Graf v lednu 1952.

Byli zde další význační Japonští origamisté, jako Isao Honda, kteří se ale věnovali hlavně tradičnímu skládání. Kosho Uchiyama nejprve následoval různé styly svého otce Michio Uchiyama, který byl zastáncem stříhání papíru. Nicméně také Kosho rychle přešel k novému „nestříhanému“ stylu zastávanému Yoshizawou.

Yoshizawův příklad inspiroval novou generaci origamistů, z nichž někteří, včetně Toyoaki Kawaie a Kunihiko Kasahary, k němu chodili na lekce. Stali se Yoshizawovými žáky a podle starobylé Japonské tradice (mistra a žáka) měli zůstat jeho žáky po celý život. Ale Japonsko se měnilo a oni se rychle osamostatnili, ke značné nelibosti Yoshizawy.

V roce 1964 se začaly navazovat četné kontakty mezi západními a japonskými origamisty. Z této doby pochází zpráva od pana Yasuo Nakanishiho, otištěná v časopise Origamian:

Pan Kawai je profesorem origami, udržujícím Origami Design Room a řídícím Společnost pro studium kreativního origami. Věnuje se hlavně skládání ozdobných masek. Neovládá sice angličtinu, ale mnoho jeho žáků anglicky umí, takže dopisy v angličtině mu přeloží.

V tom samém roce 1964 vyšla Kawaiova kniha o origami s názvem „Origami Play“ (Origami hra). Byla neobvyklá v několika směrech. Byla psána v japonštině i v angličtině. Dále, byla ilustrována nikoli kreslenými diagramy, ale černobílými fotografiemi. Navzdory svému názvu nebyla určena dětem. V předmluvě (vytištěné celé anglicky) Kawai vyložil své pohledy a názory na skládání papíru. Napsal:

Pod pojmem origami mají lidé tendeci vidět zábavu předškolních dětí. Tak je to obvyklé v Japonsku. Moderní origami však není pouhou hrou, stává se uměním a začíná tak být chápáno širokou veřejností. Každý se může stát umělcem v tomto umění skládání papíru. Cokoli co v sobě nemá život není uměleckým dílem. Má poslední rada je, abyste používali nůžky co nejméně nebo jenom v případě krajní nutnosti.

V následujících letech navštívil Kawai Los Angeles (Kalifornie, USA), vedl zde lekce origami a uspořádal výstavu na střední škole Monroe High School. Spolu s dalšími japonskými origamisty se zúčastnil světového veletrhu v New Yorku. Tato návštěva upevnila vztahy mezi japonskými a americkými origamisty, a také zpětně ovlivnila vývoj origami umění v samotném Japonsku. Začaly vznikat nové dynamické skupiny talentovaných mladých origamistů, jako např. „Origami Tanteidan“.

Toyoaki Kawai se proslavil svými velkými modely (v životní i nadživotní velikosti), kterými vyzdobil takové výstavy, jakou bylo Expo 70. Modely se často pohybovaly pomocí elekrických motorků a ve své době to byly největší origami na světě. Dále je proslulým mistrem ve skládání masek. Vyrobil jich několik set, možná i několik tisíc a říká se, že dokáže poskládat věrný portrét na počkání. Skládání masek podle něj vede k mistrovství v manipulaci s papírem.

Od osmdesátých let (dvacátého století) je zpráv o Toyoaki Kawaiovi poměrně málo. Jeden z jeho modelů se objevil v knize Petera Engela Folding the Universe v roce 1989. Nicméně jeho knihy byly dále dotiskovány. V roce 1996 vyšla v Japonštině nová Kawaiova kniha jménem Darademo Orero, což znamená Origami, které zvládne každý. Je to sbírka základních tradičních modelů.

V roce 2004 kontaktoval zástupce pana Kawaie Českou origami společnost prostřednictvím e-mailu. Psal, že pan Kawai hodlá navštívit Českou republiku a rád by u této příležitosti zorganizoval v Praze seminář pro širokou veřejnost. Tato akce se bohužel neuskutečnila a e-malový kontakt umlkl. Možná, že nás pan Kawai navštívil inkognito…

Knihy

  • Origami Play, 1964(1965?)
  • Origami by Toyoaki Kawai, Hoikusha, 1970 (pravděpodobně vyšla i později v mnoha reedicích), ISBN: 0-87040-965-4
  • Sosaku origami by Toyoaki Kawai, Takahashi Shoten, 1970
  • Creative origami by Toyoaki Kawai, Hoikusha publishing Co, 1980, ISBN: 0-87040-966-2
  • Origami saijiki. by Toyoaki Kawai, Hoikusha, 1985
  • Colorful origami by Toyoaki Kawai, Barnes & Noble Books, 1983
  • Japan’s Creative Origami by Toyoaki Kawai, Barnes & Noble, January 1984 Paperback
  • Haha to ko no origami by Toyoaki Kawai, Shufu to Seikatsusha, 1987
  • Daredemo oreru densho origami nyumon by Toyoaki Kawai, Reimei Shobo, 1996

Podle Františka Grebeníčka

This entry was posted in Novinky. Bookmark the permalink.

Napsat komentář