Šuriken-džucu a origami

Šuriken-džucu

Dne 14. listopadu 2013 navštívil klubovnu ČOS velmistr školy Meifu Shinkage Ryu, tradiční školy bojového umění šuriken-džucu pan Jasujuki Ocuka (Otsuka Yasuyuki). Pokud vám slovo šuriken něco připomíná, tak máte pravdu, známé nindža hvězdy jsou jedním z mnoha druhů skrytě vrhaných čepelí. Obvyklý tvar je spíše jehlovitý a tak skryté vrhání čepelí (šuriken-džucu) připomíná nejspíše naše šipky.

Pan Ocuka založil v Praze pobočku této školy, kterou pravidelně navštěvuje a protože se ve volném čase zabývá též origami, rozhodl se setkat s místními (českými) origamisty, v rámci šíření japonské kultury ve světě. Velmistr je pochopitelně již starší pán, origami skládá od dětství; jak sám tvrdí, první tradiční skládanky ho naučila jeho maminka v roce 1964, kdy mu bylo pět let.

Autorské origami objevil přibližně ve dvanácti letech, když se seznámil s knihou o origami zenbudhisty Košo Učijamy (Kosho Uchiyama; mimo zenbudhismis, jež ho proslavil, také fušoval do origami a byl svého času Jošizawovým žákem) a při studiu na vysoké škole se s konečnou platností stal jeho oblíbeným autorem starý mistr origami Tódžóaki Kawai (Toyoaki Kawai, vizte jeho portrét na našich stránkách).

Seznámil nás tedy s jeho tvorbou, pro nás poněkud neznámou, obdaroval ČOS několika balíky japonských origami papírů a také jsme si zaskládali. Výběr padl na dva Kawaiovy modely, jednoduchou vránu a poněkud složitější masku ženského ďábla (tedy ďáblice). Jak jsme se dozvěděli, tato postava z japonského bájesloví chodila strašit nevěrné muže. Jedná se snad o Kawaiovu nejznámější skládanku vůbec a vypadá opravdu děsivě. Na závěr se ještě skládal tradiční japonský panáček Jakko-san i s kaťaty, milá skládanka u nás známější v podobě parníku.

Dále se sluší připomenout, že pan Ocuka byl velmi zaujat pracemi českých origamistů, zvláště výtvory Petra Stuchlého; s jeho rosničkou se dokonce nechal vyfotografovat a přislíbil návštěvu i příští rok. Velmistra doprovázel jeho žák Filip Bartoš, který se též připojil ke skládání. Na to, že skládal poprvé se s novým úkolem popral statečně a s naší pomocí všechny skládanky úspěšně dokončil.

This entry was posted in Novinky, Události. Bookmark the permalink.

Napsat komentář