Radim Cibulka

Na berounskou výstavu jsem si připravil dvě instalace, jednak jsem oprášil vděčnou Květnici a též jsem zaplnil jednu skleněnou Ikea vitrínu, jež je na vystavování origami výtvorů velmi vhodná.

Květnice byla vytvořena již v roce 2007 pro výstavu v městské knihovně na Smíchově. Je tvořena modely květin od známého japonského autora Tošikazu Kawasakiho, zvláště pak jeho růžemi. Modely jsou vytvořeny různými způsoby, ať jako puristické (květy růží), mozaikovou technikou (hortenzie) i jako modulární origami (plmének). Zvláštní pozornost zasluhuje pěnišníková koule, jejíž viditelná část je vytvořena z jednoho kusu čtverce o rozměrech 30×30 cm technikou podobnou mozaikám; její složení vyžaduje již určité dovednosti a zkušenosti a je přiměřeně pracné. Modely byly již trochu zaprášené, ale ve vitríně nebyla tato vada až tak zjevná.

Pro Ikea vytrínu jsem nově vytvořil tři samostatné celky. Na horní patro jsem umístil můj pokus o trpaslíka Erika Joisela venčícího saň (původně King Gidra) od Japonce jménem Kozasa Kejiči. Trpaslík byl složen nově z ručního papíru, zato tříhlavá saň je letitý model, složený již někdy v roce 2005 z ručně batikovaného papíru a stále vystavovatelný. Prostřední patro jsem plně věnoval Tošikazu Kawasakimu, ozdobnou slivoňovou kouli složenou z devadesáti jednotek (použity byly tři komerční kity dovezené z Japonska) jsem obložil jednoduchými listy z japonského luxusního waši papíru. Ty měly možná větší úspěch než samotná koule. Na spodní patro jsem umístil louku s květy a motýly. Autorem modelu aksamitníku je opět Tošikazu Kawasaki, autorem motýlů pak Michael LaFosse. Použity byly originální japonské papíry, vynikl opět waši papír.

zpět na kategorie

Napsat komentář