Sloní den v ZOO

Slonice Gulab z pražské ZOO slaví narozeniny! Je jí krásně kulatých 50 let. U takové události jsem nemohl chybět a jako dárek jsem pro ni složil slona z papíru. Nebyl to ale slon ledajaký, byl veliký. Dokonce tak veliký, že je zapsán agenturou Dobrý den v České knize rekordů!

Velikost je v origami obecný problém. Vezměte si čtverec a přeložte ho napůl. Získáte velice (obravdu velice) schematizované zvíře se čtyřma nohama. Rozhodně není poznat, o jaké zvíře se jedná a přitom jste už ztratili polovinu původního rozměru čtverce! Pokud tedy čtverec o straně 4 m přeložíte napůl, máte zvíře sotva veliké jako člověk a ještě ani nepoznáte, co to je.

Vytvořil jsem tedy speciální konstrukci modelu slona, která minimálně redukuje původní rozměr čtverce a navíc umožňuje většinu skládání provést na zemi. Skádalo se z role bilboardového papíru, který je sice měkký, ale dostatečně houževnatý, takže se netrhá (příliš). Slepili jsme tři pruhy k sobě a vznikl nám čtverec o straně přibližně 3,8 m. Výsledný slon má na výšku cirka 1,65 m. Do velikosti dospělého slona má daleko, ale na rekord to stačí…

This entry was posted in Novinky, Události. Bookmark the permalink.

Napsat komentář