Carlos Be: Origami

Divadlo Ungelt bylo slavnostně otevřeno 2. října 1995 panem Milošem Kopeckým. Jedná se o komorní scénu pro necelou stovku diváků, která se zaměřuje na hry pro dvě až čtyři postavy, nabízející výjimečné příležitosti výjimečným hercům.

Divadlo je součástí stejnojmenného areálu v srdci Prahy. Ungelt, nebo též Týnský dvůr, byl od 11. století opevněným kupeckým dvorem. Od roku 2005 uvádí Divadlo Ungelt během léta svá představení na Letní scéně Divadla Ungelt pod otevřeným nebem na hradčanském Novém Světě.

Proč vám zde nabízíme krátkou charakteristiku divadla Ungelt? Má vůbec toto divadlo nějakou spojitost s origami? Navštivte internetové stránky divadla Ungelt, www.divadloungelt.cz nebo www.letniscena.cz, nebo si přečtěte tuto krátkou recenzi a vše se dozvíte.

Vilma Cibulková

Carlos Be: Origami

Divadlo Ungelt letos uvedlo ve světové premieře hru mladého španělského autora Carlose Be, Origami. Naše studio si takový titul samozřejmě nemohlo nechat ujít.

Na poněkud strohé scéně se odehrává příběh o lásce, nenávisti, manipulaci, bolestech duše, nebo také o peripetiích, které s sebou přináší umělecká tvorba. Jeden z hlavních hrdinů, Aldo, kterého představuje Pavel Batěk, se totiž snaží prorazit se svou knihou – skládačkou. Celá hra však na diváka působí, jako by Klaudie, hlavní postava ztvárněná výtečnou Vilmou Cibulkovou, která je zodpovědná za praktickou realizaci tohoto díla, přepisovala na její stránky nikoli fiktivní text, ale scénář celé hry.

Vojta Kotek

Děj se totiž několikrát promění, jako kdyby autor textu a režisér v jedné osobě před divákem mávnul kouzelnou hůlkou. Tak se mimochodem označuje i jeden speciální origami „sklad“. Ten je používán v případech, kdy požadovaný postup nelze popsat slovy, ale je nutná invence osoby, která origami skládá. A právě na tom celá hra staví – na metafoře a osobních asociacích, ze kterých si divák složí vlastní obraz této hry.

Na scéně se vedle dvou výše zmíněných protagonistů objevila i Helena Dvořáková a Vojtěch Kotek, který se zde objevuje v nezvykle charakterní roli.

Zveme vás tedy do divadla!

S laskavým svolením divadla Ungelt vám nabízíme několik fotografií z této hry. Autorkou fotografií je paní Veronika Patková.

This entry was posted in Novinky, Události. Bookmark the permalink.

One Response to Carlos Be: Origami

  1. euchrid says:

    Pro příznivce, našel jsem oficiální stránky Heleny Dvořákové…
    http://www.helenadvorakova.com/

Napsat komentář