Kaizen 2011 a mezinárodní origamistické setkání

Dne 15. října 2011 proběhlo mezinárodní origamistické setkání, tentokrát v rámci Japonského dne Kaizen, již tradičně pořádaného v základní škole Bítovská na Praze 4. Nezapomeňte se podívat na rozsáhlou fotogalerii Japonský den Kaizen 2011!

Program byl celkem nabitý a vzhledem k davům lidí, tekoucím tam a sem, také poněkud nepřehledný. Málo platné, jakmile rozhlas vyhlásil nějaký hlavní program japonského dne, okamžitě proudy lidí odtekly jinam a zůstaly jen skalní origami pilíře.

Dopoledne proběhla valná hromada České origami společnosti, po ní následovalo exhibiční skládání mistra Jody z Hvězdných válek (skvělý model japonského autora, Fumiaki Kawahaty, jsme přeci na Japonském dni!). Skládání bylo poněkud vyčerpávající a je dlužno podotknout, že výsledný Joda nebyl zdaleka tak povedený, jako jeho cvičný dvojník, vystavený coby poutač v Malé Morávce, byť ani ten nebyl bez chybičky. Ale kdo si toho všiml, že. Někteří odvážlivci se pokoušeli skládat také, z menšího papíru, ale ukázalo se, že ani to není tak snadné. Jen nemnozí dospěli až k hotovému Jodovi. Těm však musíme složit poklonu!

Po obědě pak bez přestávky následovaly dílny skládání, v zásadě podle plánu, a dále zajímavá, byť z didaktického hlediska ne úplně vhodně pojatá přednáška na téma matematika a origami (nebo origami a matematika, teď nevím).

Koho nezajímala matematika, ani nechtěl sám skládat, mohl nakoupit origami zboží nebo s úžasem popatřit na vynikající ukázky prací jak autorů, tak prostých skladačů, vystavených prostě jen tak, na školních lavicích. Zvláště modely a miniatury Mirka Mrajci vyvolávaly obdiv u návštěvníků – origamistů. U neorigamistů už to tak jednoznačné nebylo. Prostě, kdo si to nezkusil, nedokáže některé věci náležitě ocenit! Také jsem si něco složil: jednoduché letadélko pro synovce a Kawasakiho růžové poupátko.

K večeru zbyli jen ti nejvěrnější a pilně skládali pěknou žábu, kterou objevil na internetu první předseda ČOS František Grebeníček. I tuto dílnu jsem propásl, neb jsem dal přednost poslechu skvělé hráčky na japonskou flétnu šakuhači a nemohl jsem si přeci dost dobře nechat ujít pravého samuraje, mistra Nakagawu. Jsme přeci na japonském dni!

Setkání se myslím vydařilo, díky spojení s Kaizenem přišlo opravdu hodně lidí, a tak největší starosti působila až příliš pestrá nabídka atrakcí – člověk prostě nemůže být všude.

Radim Cibulka

Postřehy dalších origamistů

Mirek Mrajca

Přijel jsem velice zmatený, ale i nadšený, byla to moje první podobná akce. Vůbec jsem nevěděl, kam mám jít, co mám dělat. Pak se objevil Ondřej Cibulka, kterého znám z origami chatu, a řekl mi: „Dej mi čaroděje!“ a zase zmizel, což mě ještě víc zmátlo. Také mě velice zaujal ten velký papír (prve jsem si myslel že je to nějaká podložka nebo koberec). Potom jsem začal vybalovat výrobky a objevil se nějaký mladík a ten říkal, že tam přijel díky mě a to mě velice potěšilo.

Pak jsem se šel podívat na valnou hromadu ČOS (byl tam zase Ondřej a mluvil právě o tom mém čarodějovi) a seznámil jsem se s Petrem a Vojtou. Potom jsem se šel podívat na skládání obřího Jody, tedy občas jsem se díval, protože jsem většinu času diskutoval s Petrem. Když byl Joda hotový, šel jsem si také něco zkusit na origami dílny. To bylo poprvé co učil někdo mě a ne já někoho.

Seznámil jsem se s Nickem, skvělým rumunským origamistou, co žije v Praze. Po nějaké době jsem se šel podívat na prezentaci o origami v matematice, která byla ze začátku zajímavá, ale postupně to bylo něco čemu jsem absolutně nerozuměl a tak mi to přišlo až směšné a vtipné. Po prezentaci byla zase nějaká konverzace a po ní jsem si šel něco poskládat s Nickem. Pak už byl večer, začali odcházet lidé a já se také potřeboval dostat domů. Byl to pro mě velice zajimavý a úžasný den.

Petr Stuchlý

Moc se mi tam líbilo, viděl jsem lidi, se kterými sdílím koníčka a které jsem viděl buď poprvé v životě nebo po dlouhé době a mohl jsem si s nimi popovídat. Dostal jsem „z hecu“ úkol složit tohodle mořského plže:

Viděl jsem spoustu krásných modelů, vypil konývku japonského čaje a z okna čajovny koukal na šermíře a když to všechno sečtu, tak si nevybavím prázdninový den, který bych si užil víc, za což jsem rád, protože jsem se na tohle setkání těšil už od doby, kdy jsem se nemohl zúčasnit toho minulého.

Na závěr malou perličku:

Předsedkyně České origami společnosti sugestivně předvádí práci se skvělým pohyblivým origami modelem.

video: pohyblivé origami

This entry was posted in Novinky, Radim, Události. Bookmark the permalink.

Napsat komentář