Evžen Dub: Beskydy

Origami se zabývám od vánoc 2009. Jsem tedy stále vlastně začátečník. První půlrok jsem strávil zkoumáním všemožných návodů po internetu. Bylo toho tolik, že mi trvalo několik měsíců si vše v hlavě uspořádat a začít si návody uspořádávat a třídit. První výstava, kde jsem něco vystavoval, byla výstava Ondřeje Cibulky v Plzni v září 2010. Vystavil jsem několik malých modelů Nicka Robinsona. Na výstavě jsem se seznámil s hostem z Německa Kayem Kraschewskim. Zároveň, po diskusích s Ondřejem Cibulkou jsem se ujistil, že výstava je něco jiného než skládání doma pro zábavu a pro radost v rodinném kruhu. Výstava vyžaduje koncept, kompozici a pečlivou přípravu.


Kompozice Beskydy vznikla vzájemnou komunikací s Ondřejem Cibulkou, který po výstavě v Plzni začal pro Českou Origami Společnost připravovat výstavu v Ústí nad Orlicí (únor 2011). Začalo to tak, že jsem složil ovci od Romána Díaze (návod byl otištěn v prvním čísle 4ESQUINAS v srpnu 2010) ke které jsem složil do páru model psa od Jun Maekawy (z knihy Origami Geniune, model ušatého psíka). Ovce bílá (ruční indický papír Khadi), pes černý (černý Canson). Když jsme si s Ondřejem povídali o kompozicích na výstavu, přidal jsem jednoduchý jehličnatý strom vlastní výroby (zajisté ne tak úplně originální) a nakonec celou kompozici završil sedící pasáček Kunihiko Kasahary z knihy Origami Omnibus (model sedícího dítěte v kapuci, z ručního papíru). To byla první kompozice, která však na veřejnosti vystavena nikdy nebyla.

Na výstavu v Ústí nad Orlicí se však tato kompozice již vydala v nové sestavě, kdy sedícího pasáčka nahradil stojící bača s dlouhými rukávy, s copánky a v klobouku. Ten vznikl několikerým skládáním modelu geiši od výše zmíněného Kaye Kraschewski. S jeho souhlasem jsem takto mnou upravený model na výstavě použil. (samotného autora geiši můj model bači vyprovokoval k modelu samuraje s velikým kloboukem, jako partnera pro gejšu). Těsně před výstavou jsem kompozici doplnil ještě modely salaše od Romána Díaze (čtvrté číslo 4ESQUINAS). Takto měla svou premiéru v Ústí nad Orlicí, dále byla vystavena v Malé Morávce a na začátku 2012 v Letohradě. Tam kompozici doplnili dva černí medvědi od Toshikazu Kawasakiho (z knihy Origami Dream World). V Berouně je kompozice Beskydy vystavena opět. Tentokrát ve složení pasáčci od Kasahary (složení nově z jiného papíru), ovce a psi (samozřejmě jedna ovce černá), jehličnatý les a salaše.

A příště? Už teď myslím na vlka. Poslední beskydský vlk byl zastřelen roku 1914 v okolí Hrčavy, druhé nejvýchodnější obce Česka. Největší psovité šelmy z Beskyd zmizely a od té doby nežily ani nikde jinde na území České republiky. Nebo znovu medvěd (ten měl již svou premiéru v Letohradu). Poslední medvěd v Čechách byl zastřelen v roce 1856 na Šumavě. Od sedmdesátých let minulého století se šelmy snaží do Čech vrátit. V současné době na ně můžete narazit v Beskydech. Podle posledních informací se v oblasti Moravskoslezských Beskyd vyskytuje až pět medvědů. Tím chci říct, že bych si přál, aby se tato kompozice vnímala jako aktuální téma ochrany zvířat a stejně jako záznam tradice pastevectví v Českých Beskydech.

Evžen Dub

V následující minigalerii můžete shlédnout všechny příležitosti vystavování expozice Beskyd. První proběhlo na výstavě v Ústí nad Orlicí, zatím poslední letos (2012) v Berouně.

This entry was posted in Expozice, Novinky. Bookmark the permalink.

Napsat komentář