Pozvánka: výstava origami v Kladně

Po celé letní prázdniny zveme na výstavu moderního origami. Čeští origamisté převážně z řad členů České origami společnosti zde představí jak interpretace děl světových origamistů, tak vlastní autorské práce. Exkluzivně bude v Kladně vystaveno i dílo mistra Josepha Wu.

Joseph Wu

je jedním z největších světových mistrů origami. Původem z Číny žije v Kanadě ve Vancouveru a živí se jako grafik a ilustrátor (tyto ilustrace vychází právě z jím složených origami) a jeho autorské modely jsou mezi origamisty velmi vyhledávané, jelikož, podobně jako další světové špičky (Kamyia Satoshi, David Brill, Eric Joisel…), má schopnost vytvořit z papíru podle vlastní představy velmi realistické objekty plné života. Nedává k dispozici příliš návodů ke skládání, zejména proto, že spíše tvoří stále nové a nové (na výstavě bude představen jeden z jeho posledních modelů – fénix – a jeho rozpracování kurátorem výstavy, Ondřejem Cibulkou). Nejčastěji skládá různá žijící i mytologická zvířata, ale vytvořil také např. maskoty pro olympijské hry v Naganu.

Nakonec, představování Josepha Wu je přece zbytečné, každý, kdo se byť minimálně origami zabývá, jeho tvorbu dobře zná. A jeho popularita je opravdu veliká, čemuž se vlastně můžeme trochu divit, neboť prakticky není možnost si jeho modely složit. Zásadně odmítá kreslit návody. V poslední době se ale objevuje stále více origamistů, kteří kreslí návody na jeho modely, takže se možná brzy dočkáme nějakých sebraných spisů.

Výstava origami na Kladně

Vedle několika originálních modelů přímo z rukou Josepha Wu bude jeho expozice obsahovat i vstávání bájného fénixe z popela, aby si i věci neznalý návštěvník mohl udělat představu, co obnáší skládání komplexních modelů.

Můžeme se těšit na oblíbené modely a kompozice, Beskydy plné ovcí, africkou safari, autorské modely slovenských origamistů, origami kostry, mozaiky, rok prasátek, hnyz a jiné členovce a mnoho dalšího. Výstava nabízí vše, co by moderní výstava moderního origami měla mít a možná ještě něco navíc.

Výstavu můžete navštívit po celou dobu prázdnin, konkrétně od 22. června do 9. září 2012, vernisáž pak bude ve čtvrtek 21. června. od 17 hod. Rozhodně si ji nenechte ujít!

This entry was posted in Novinky, Události. Bookmark the permalink.

Napsat komentář