Reportáž: Dny japonské kultury ZOO Plzeň

Již tradičně patří třetí květnový víkend v Zoologické a botanické zahradě města Plzně Dnům japonské kultury. Konají se zde od roku 2005, letos tedy proběhly po osmé. Navazují na vznik v Evropě ojedinělé kamenné japonské zahrady, jež je od roku 2004 součástí zoologické a botanické zahrady. Návštěvníci mají každoročně k dispozici bohatou nabídku původní japonské kultury od samurajských soubojů, lukostřelby, kaligrafie, výroby tradiční keramiky „raku“, různých typů ikeban, a papírových skládanek origami. Nechybí samozřejmě ani výstava bonsají. Jak tedy Dny japonské kultury proběhly letos, v roce 2012?

Kousek Japonska pod Vinicemi

Protože mám stále vazby na Plzeň, občas se tedy cestě do Plzně prostě nemohu vyhnout. Vždy ale cestu naplánuji tak, abych mohl navštívit místní ZOO. V posledních několika letech jsem s napětím sledoval probíhající rozsáhlou rekonstrukci. V rozsahu práce a objemu čerpání evropských fondů jde o největší akci v naší republice. Nyní je již hotovo a areál v novém hávu rozhodně stojí za návštěvu.

Nejprve jsem část expozic prošel nemaje páru o nějakém festivalu. O to víc jsem užasl, když jsem doputoval na hlavní prostranství. Právě probíhalo povídání a exhibice samurajů – zajímavě vypadal pravý samuraj… s brýlemi. K vidění dále byl nespočet stánků s potravinami, keramikou, čajem a dalšími nápoji, pak pochopitelně japonské tance, bubnování, lukostřelba, kaligrafie – program byl zkrátka nabitý a pestrý.

Hned jsem si řekl: Tady jistě bude nějaké origami. A začal jsem hledat. Čekal jsem řadu prosklených vitrín s různými skvosty moderního origami, stánek s originálním japonským papírem, baterii profesionálních origamistů z Japonska v kimonech, hromady výpravných publikací výhradně v japonštině a exkluzivní exhibici skládání z velkého formátu na pódiu… načeš jsem si uvědomil, že jsem vlastně pro ZOO Plzeň nic nezařizoval, tak to asi bude menší.

Nalezl jsem hromádku modelů složených z kancelářských A4, knihu vystřihovánek od pana Rojase a pana Kastnera, který trpělivě ukazoval zájemcům, jak složit vybraný model. Rozhodně se neomezoval na parníčky a lodičky, odvážně s lidmi skládal i poměrně složité kousky, např. draka od Charlese Esseltinea. A nutno podotknout, že velice úspěšně a že je zručný skladač a nic mu nedělá potíže. Snad jen celková prezentace origami by mohla být maličko japonštější.

Kdo festival připravuje?

Na přípravě programu se podíleli především ti, jimž jsou japonské tradice životním koníčkem a sdružuje je Česko-japonská společnost, ale také mladí lidé, kteří se k nim dostali prostřednictvím svých učitelů a účasti na různých výstavách. I přes určité změny v programu v jednotlivých dnech, se návštěvníci vůbec nemuseli obávat, že o něco přijdou. Po oba dny na ně čekal bohatý a pestrý program a spousta zajímavostí o představované zemi. Šlo např. o novinku – taneční vystoupení nebo vystoupení bubeníků ze skupiny WADAIKO JOSA JOSA, jež je každoročně tím nejlepším, co program v japonském duchu nabízí.

This entry was posted in Novinky, Události. Bookmark the permalink.

Napsat komentář