Reportáž: Mezinárodní origami setkání a Kaizen 2013

Na začátku října loňského roku proběhl na zámku Hradiště v Blovicích velký festival japonské kultury Kaizen spolu s Mezinárodním origami sektáním. Kaizen pořádalo sdružení Fukudžukai a origami setkání pak Česká origami společnost. Pojďme se konečně, po půl roce, podívat, jak to vlastně všechno bylo…

Loňské 6. mezinárodní origamistické setkání bylo tak nějak větší než obvykle a to v mnoha směrech. Tak předně trvalo dva dny (5.-6. října 2013), místo obvyklého jednoho, přijeli hned dva významní zahraniční hosté ze dvou různých zemí (Mijuki Kawamurová z Japonska a Kay Kraschewski se Saska), křtila se zbrusu nová origami kniha českého autora Ondřeje Cibulky a otevírala se výstava origami na zámku Hradiště v Blovicích, kde také setkání proběhlo, navíc již potřetí jako souběžná akce japonského dne Kaizen. Nechyběly samozřejmě obvyklé atrakce, jako origami dílny, přednášky s origami tématikou, velkoformátové skládání, přehlídka modelů českých origamistů a soutěž o nejlepší model k roku Hada.

Japonský host, paní Mijuki Kawamurová (Miyuki Kawamura), byla velmi překvapena neformální atmosférou; v Japonsku je skutečně stěží představitelné, aby dílna, která má začít v 10.00, začala, kdy se to hodí a chvíli jí trvalo, než přišla na to, že když se řekne odjezd je v 8.30, tak se vlastně myslí v 8.45, ale odjede se nejdříve v 9.00. To Kay Kraschewski, který u nás již pobýval, se podobnými nepřístojnostmi z míry vyvést nenechal. Oba nás naučili několik svých modelů, Kay např. jednoduchou tvář klauna nebo hada, vymyšleného právě k roku Hada, paní Mijuki pak několik horkých novinek (krávu, modulární Hvězdnou kouli – Star orb) i starších osvědčených modelů (mládě tyranosaura, modulární Kroutihvězdu – Twistar).

Mijuki Kawamurová měla také velmi zajímavou přednášku na téma modulární origami, ve které nás přesvědčila, že moduláry jsou všechno možné, ale určitě ne nudné. Obřím modelem, který skládal Ondřej Cibulka za ochotné asistence několika dalších origamistů při exhibici velkoformátového skládání, byl tentokráte jednoduchý Hagův nikoli teorém, ale model pravidelného osmistěnu, což se dobře hodilo k předchozí přednášce paní Mijuki.

V další přednášce nám Petr Stuchlý prozradil spoustu postřehů o své tvorbě, tedy jak tvoří čarovce, kdy se jim naučil rozumět, jak dlouho trvá, než poskládá model apod. Vyvrcholením pak byl křest knihy s názvem Origami českého origamisty Ondřeje Cibulky. Křtila vážená paní Mijuki Kawamurová, která velmi ocenila přehlednost návodů, koncepci a celkovou úpravu a popřála knize expanzi na zahraniční trhy. Následovala autogramiáda, kde se podepisovala kmotra, autor knihy i autoři jednotlivých modelů.

Na úplný závěr připadlo vyhlášení soutěže k roku Hada: o rozeklaný jazyk zvítězila mamba černá, autorský model Petra Stuchlého v jeho vlastním podání. Ale pravdou zůstává, že nejmohutnější dojem zanechala Kosmosféra, umně vytvořená jedním ze členů ČOS – Jakubem Solovským – podle proslulého návrhu Mijuki Kawamurové. Je opravdu velká a opravdu působivá. A krásná!

Veškerou fotodokumentaci z celé akce najdete v sekci Reportáže/Festivaly a akce/Kaizen 2013.

reportáž sepsal Radim Cibulka

This entry was posted in Novinky. Bookmark the permalink.

Napsat komentář