Víkend v papírně 2011

Ruční papírna Velké Losiny

Velké Losiny ležící severně od města Šumperka v malebném údolí řeky Desné jsou jedním z nejnavštěvovanějších míst jesenického podhůří. Jsou známé nejen svou bohatou a zajímavou historií, staletou lázeňskou tradicí, ale i řadou cenných kulturních památek. Zcela právem k nim náleží také velkolosinská ruční papírna, jež byla na zdejším panství moravského rodu pánů ze Žerotína založena na sklonku 16. století.

Každoročně Ruční papírna Velké Losiny pořádá v půli srpna „Víkend v papírně“.  Letos proběhne o víkendu 13. a 14. srpna 2011, vždy od 10 do 17 hodin. Vedle skládání origami budou moct návštěvníci zkusit čerpání ručního papíru vlastníma rukama, vyrobit si ozdobnou obálku s pečetí, různé dekorování papírů, případně si vyrobit vlastní notýsek a pod.

dílny pro děti i dospělé

Před několika lety jsem již na akci byl a vybavuje se mi několik zajímavých zážitků. Ubytování v místním kempu bylo přinejmenším zajímavé, nicméně jsem se tam seznámil se dvěma mladíky, kteří pak druhý den hráli v papírně na cimbál.

Tou dobou, kdy jsem byl v papírně, jsem se zrovna věnoval improvizaci podle Joiselovy brožury Masky a busty (většinu pokusů můžete shlédnout v galerii), takže jsem tam se zájemci skládal bustu malého čerta. Jeden pán byl z Německa, neuměl ani slovo česky a moje pokyny mu překládala jeho přítelkyně. Výsledek jen potvrdil mé tvrzení, že se správným vedením se dílo vždy podaří.

dílny pro děti i dospělé

Akce se tenkrát účastnila i místní televize a paní redaktorka, poté, co se mnou udělala rozhovor, si zkusila složit dinosaura podle Momotamiho ze dvou dílů – každý z rybího základu. Její kolega celý proces snímal kamerou, aby vzniklo zajímavé ilustrační video. Když jsem asi po 20 minutách řekl: „Tak a teď druhou část,“ zcela vyčerpaná redaktorka se vyděsila a prchla do jesenických lesů.

Letošní akce bude nepochybně stejně úspěšná. Přijďte si zaskládat, rád vás uvidím!

This entry was posted in Novinky, Události. Bookmark the permalink.

Napsat komentář