Origami už se říká prakticky čemukoliv – motorkám, přenosným počítačům, hudbě, kurzům týmové spolupráce a kdoví čemu ještě. S jednou aplikací origami, ne příliš vzdálené od naší origamistické představy, přišli italští vědci z univerzity v Trentu a jejich kolegové u USA v práci Photo-origami – Bending and folding polymers with light publikované v časopise Applied Physics Letters v roce 2012.
V této práci autoři představili malé krychličky složené z plastové folie, které lze pomocí působení světla otevřít. Krychličku lze naplnit účinnou látkou, např. lékem, a po jejím doručení na správné místo ji ozářením otevřít a tak zcela lokálně aplikovat léčiva či jiné látky. Pro tyto účely své krychličky autoři vytvářejí v mikro až nanorozměrech.
Základní materiál pro výrobu krychličky je speciální amorfní polymer, který dokáže uvolnit nahromaděné napětí při ozáření světlem. Jaké napětí ale bude polymer uvolňovat a co se při tom stane? Možná jste si toho všimli i při skládání papíru, každopádně pravda je, že při ohýbání materiálu v něm vytvoříme napětí. Tudíž, pokud se ohne polymerová folie, vznikne v ní napětí. A pokud se toto napětí uvolní (např. ozářením), folie se opět rozloží do původního tvaru – roviny. Tj. složená krychlička se otevře a uvnitř uzavřená látka se může dostat ven. Nicméně podobný mechanismus slouží také ke složení krychličky.
Konrétní složení použitého polymeru je připraveno smícháním pentaerythritolu tetra(3-mercaptopropionátu) (PETMP), 2-methylen-propan-1,3-di(thioethylvinyletheru) (MDTVE) a ethylen glycolu di(3-mercaptopropionátu) (EGDMP) v poměru 1:4:5 hm.%. Dalšími mechanofotochemickými procesy a fotolitografickým maskováním se do předem stanovených míst folie zanese vhodná míra napětí, poté se vyřízne obrazec rozložené krychle (kříž) a krychlička se nechá složit.
Je vidět, že origami lze říkat různým věcem, v tomto případě jsme dokonce origami docela blízko, také zde něco ohýbáme, překládáme. I když ohýbáme plast, umělou hmotu, takže bychom spíše měli říkat „oripura“, neboť umělá hmota se japonsky řekne pura (プラ).